UWAGA!

Przedstawiane na blogu treści mają charakter informacyjny i często subiektywny. Zdjęcia jak i teksty na stronie są mojego autorstwa i podlegają ochronie prawnej! Autor nie ponosi odpowiedzialności za działania czytelników, ani żadne konsekwencje wynikłe z zastosowania podanych tu pomysłów oraz technik. W razie wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą.

Mazurek kajmakowy



Dla mnie przygotowanie mazurka to prawdziwa przyjemność. Po pierwsze, przywodzi mi na myśl święta Wielkanocne, które bardzo lubię. Po drugie, robi się go szybko i nie wymaga od nas niesamowitych zdolności kulinarnych.

Mazurek to kruche, słodkie ciasto, często przepięknie strojone, warkoczami, baziami a już na pewno bakaliami.

Przedstawiony mazurek jest moją modyfikacją urodzinowego ciasta Snikers, które zrobiło rok temu prawdziwą furorę na przyjęciu urodzinowym męża.

Ciasto jest dość słodkie, dlatego polecam je wszystkim miłośnikom prawdziwej słodyczy oraz tym, którzy nie boją się eksperymentować ze smakami.

Masa kajmakowa na mazurka:
  • Puszka mleka (460 g) skondensowanego słodzonego

Puszkę należy zanurzyć w garnku, tak by nie wystawała ponad taflę wody. Gotować przez ok. 2 godziny, następnie wystudzić. Masę kajmakową polecam przygotować dzień wcześniej!

Składniki na ciasto kruche :
  • Ok. 2,5 szklanki (350 g ) dag mąki pszennej, najlepiej użyć krupczatki
  • Ok. 0,25 szklanki (50 g) cukru pudru
  • 20 dag masła zimnego, posiekanego
  • 3 – 4 łyżki kwaśnej śmietany
  • 2 żółtka
Wszystkie składniki połączyć i wyrobić. Jeżeli posiadamy malakser,  można je w nim miksować. Następnie owinąć folią i włożyć do lodówki na ok. 1 godzinę.

Po upływie tego czasu ciasto rozwałkować i wyłożyć nim dno blachy u mnie o wymiarach 25 x 34 cm, blacha powinna być wcześniej wyłożona papierem do pieczenia.

Z pozostałych resztek ciasta formowałam na brzegach warkocza.

Przed włożeniem do piekarnika ciasto należy ponakłuwać widelcem.
Piekłam ok. 30 minut w temperaturze 200 st C aż delikatnie się zarumienił.

Wykończenie:
  • 2 tabliczki czekolady mlecznej
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżka mleka
  • 1,5 szklanki orzechów ziemnych lekko solonych
Na gotowy wystudzony spód ciasta wyłożyć masę, dokładnie ją rozsmarować, po czym wysypać równomiernie orzechy, następnie przygotowujemy polewę czekoladową.

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, dodajemy masło i mleko. Mieszamy aż do połączenia składników i jeszcze ciepłą wylewamy na nasze ciasto.

Smacznego!

Uwagi:
  1. Sam spód ciasta można przechowywać w lodówce pod przykryciem z folii do 7 dni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za twój komentarz i zapraszam ponownie!